Çelikhan Tütünü

 

Çelikhan tütünü

 

Tütün ilk olarak Amerika yerlileri olan Kızılderililer tarafından içilmeye başlanmıştır. Avrupalıların kıtaya gelmesi ile birlikte ticareti artmış ve tüm dünyada yaygınlaşmıştır. En kaliteli olarak anılan Çelikhan tütünü hafif, orta, sert, Küba, sarımsaklı tütün gibi içimleri mevcuttur. Kaliteli olmasının nedeni sulamadan yetiştirilmesi ve kurak iklimde yetişmesidir.

 

Tütün nasıl yetiştirilir

 

Tütün yetiştirmek için önce tohumların ekime hazırlanması gerekir. Tohumlar su ile ıslatılıp yastıklanır. Tütün yastıklarının ekimi havanın ısınmaya başladığı mayıs ayı içerisindedir. Ekilen tütün en erken 3 ay içinde hasada hazır hale gelir. Hasat işlemi el ile sabah saatlerinde yapılır. Hasat edilen tütüne kurutma işlemi uygulanır. Kuruyan tütünler su ile ıslatılarak tavlama yapılır. Yumuşayan yapraklar ayrılır ve denkleme işlemi yapılır ve ticarete hazır hale gelir.

 

Tütünün kalitesi nasıl anlaşılır

 

Kaliteli tütünün rengi koyu sarı ya da kahverengi olur. Açık sarı olan tütünler kükürtlenmiş tütünlerdir. İçinde çok fazla odunsu parçaların olmaması gerekir. Tütünde çok fazla toz varsa kurumamış kalitesiz tütündür. Tütün yakıldığı zaman açık gri ise kaliteli tütündür. Tütündeki nem oranı önemlidir. Çok kuru türün çabuk bozulur ve içimi kötüdür.

 

Tütünün sert ya da hafif olması nasıl anlaşılır

 

Tütün tüm bu işlemlerden geçtikten sonra ince orta ve kalın olarak kıyılır. İnce tütün yumuşak ve hafiftir. Orta kıyım tütün orta içimlidir. Kalın kıyım ise sert içimli tütündür. Tütün suyu sevmeyen bir bitkidir. Ülkemizde en iyi ve en kaliteli tütün Kurak bölgelerde yetişen tütünlerdir. Ülkemizde birçok bölgede yetişen tütünler içinde en kaliteli olarak anılan Adıyaman Çelikhan tütünü olarak nam salmıştır.

Tütünün yaprakları keyif verici madde ile kullanıldığı gibi başka kullanım alanları da vardır. Tütün yaprakları ile hazırlanan solüsyonlar vücuda sürüldüğü zaman parazitlerden korur. Tütün yaprakları yağ bakımından zengindir. Tütün yapraklarından elde edilen tütün yağı sabun sanayisinde kullanılır. Aynı zamanda tütün yapraklarından elde edilen nikotin sülfat tarımda sıklıkla böcek öldürmek için kullanılır. Dünya tütün üretiminde 5. Sıradayız ve birçok ülkeye ihraç ettiğimiz ürünler arasında yer alır.