Adıyaman Tütünü

 

Adıyaman Tütünü

 

Adıyaman tütünü, kaliteli olduğu kadar yerine ve kıyım şekline göre de farklılık gösterir. Adıyaman tütününün en belirgin özelliği kokusudur. Keskin kokulara sahip olan bu tütünün pek çok çeşidi bulunuyor. Hem içim kolaylığı hem de daha sert olsun diyorsanız Adıyaman tütünü kesinlikte tercih edilebilir. Tütünün kıyım şekillerine bakıldığında, çok kıyılan tütünler daha kolay toz haline gelebiliyor. Tütünün toz haline gelmesi de tamamen işe yaramayan ve kullanılmayan bir tütün olduğunu gösteriyor. Bu noktada kaliteye göre de farklı olan Adıyaman tütünü hafif orta ve sert şeklinde sıralanabilir.

 

Adıyaman Tütününün Çeşitleri

 

Adıyaman tütünü, parliament içimli tütün, marlboro içimli tütün, sarımlık tütün, sert tütün, hafif içimli tütün, orta tütün, küba tütünü ve captain black tütünü olarak sıralanabilir. Herkesin damak zevkine uygun olan seçimleri yapması bu noktada önemlidir. Adıyaman tütün çeşitliliği, kalite ve fiyat farklılıklarını da beraberinde getiriyor. Bu tütünün en belirgin özelliği koyu renkli olması ve içiminin diğer tütün türlerinden biraz daha ağır olmasıdır.

 

Adıyaman Tütününün Özellikleri

 

Adıyaman tütünü, diğer tütünlerden farklı olarak toplanır ve işlenir. Adıyaman tütününün belirgin özelliklerinden biri de işlenmeden de tüketilebiliyor olmasıdır. Kokusunun ve tadının hafif olması nedeniyle Adıyaman tütünü diğer tütün türlerinden daha sıklıkla tercih edilebilir. Çikolata tadı vermek isteyenler için de bu özellik avantajlı olarak görülebilir. Pipolar için ayrı sarımlık için ayrı şekillerde saklanır ve korunur. Sert olmamakla birlikte tütünün içimi de oldukça kolaydır. Rengi açık sarı ya da sapsarı değildir. Bu da tütün alırken dikkat edilmesi gereken en ayırıcı noktalardan biri olarak değerlendiriliyor.

 

Adıyaman Tütünü Nasıl Olmalıdır?

 

Adıyaman tütününün bilinen özellikleri arasında işlem görmeden içilmesi ve tüketilmesi gelir. İşlenmeden de kolaylıkla tüketilen bu tütün, orta kahve ya da açık kahverenginde bulunur. Tütünün çok ince kıyılmış olmaması gerekiyor. İçimin, sarımın ya da kullanım alanına göre farklılık gösterse de ince kıyılmış toz halinde olan Adıyaman tütünleri de genel olarak tercih edilmiyor. Koku olarak çok keskin olmaması nedeniyle ayırt edilmesi de daha kolay olarak görülebiliyor.